Belka
Niedziela, 9 Lutego 2025   imieniny: Apolonia, Eryka, Cyryl
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Sołtysi nie chcą szacować szkód

Data publikacji: 2018-04-13, Data modyfikacji: 2018-04-14
A A AWydrukDrukuj  
 
Obowiązująca od 1 kwietnia br. nowelizacja ustawy Prawo łowieckie nałożyła na sołtysów obowiązek pracy w komisjach szacujących szkody w uprawach polowych wyrządzone przez zwierzynę łowną. Zanosi się na to, że sołtysi gremialnie odmówią wykonywania tego obowiązku. Dotąd szkody były szacowane przez właściwe koła łowieckie. Nowelizacja ustawy przewiduje, że od 1 kwietnia br. wnioski o odszkodowania mają trafiać do urzędów gmin, a szkody mają być szacowane prze komisję złożoną z sołtysa, przedstawiciela koła łowieckiego oraz przedstawiciela właściciela gruntu. W ustawie nie ma informacji, by praca sołtysa miała być w jakikolwiek sposób wynagradzana. Na spotkaniu w UGiM Goleniów, w którym uczestniczyli sołtysi, przedstawiciele nadleśnictw z terenu Gminy Goleniów oraz wiceburmistrz Henryk Zajko większość sołtysów kategorycznie sprzeciwiła się angażowaniu ich w prace komisji szacującej szkody. Podkreślano, że nie mają oni żadnego merytorycznego przygotowania do wyceny szkód, a decydując się na społeczną pracę na rzecz swoich lokalnych społeczności nie brali pod uwagę konieczności wykonywania dodatkowych zadań, niemających związku z życiem sołectw.Żaden obowiązujący dziś przepis prawa nie jest w stanie zmusić sołtysów do pracy w komisjach szacujących szkody łowieckie. Gdyby taki przymus próbowano zastosować wydając odpowiednie przepisy, skończy się to zapewne gremialną rezygnacją sołtysów z pełnionych funkcji. To może kompletnie sparaliżować pracę jednostek pomocniczych gminy – czyli sołectw. W najbliższych dniach do rąk sołtysów trafi oficjalne pismo Burmistrza Gminy Goleniów z pytaniem, czy wyrażają zgodę na pracę w komisjach szacujących szkody. Jeśli odpowiedź będzie negatywna, osoba składająca wniosek o oszacowanie szkód wyrządzanych przez zwierzynę łowną otrzyma informację, że gmina nie jest w stanie tego wykonać z powodu niemożliwości utworzenia odpowiedniej terytorialnie komisji.

Pełna treść wiadomości na: goleniow.pl/naswiezsze-wiadomosci/item/6488-sołtysi-nie-chcą-szacować-szkód
goleniow.pl, Źródło artykułu: goleniow.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat goleniowski - powiat zachodniej części województwa zachodniopomorskiego. W skład powiatu wchodzą gminy: Goleniów, Maszewo, Nowogard, Stepnica, Osina oraz Przybiernów zajmując powierzchnię 1617 km2.

35% powierzchni powiatu zajmują tereny leśne co w połaczeniu z akwenami wodnymi stanowiącymi 7% powierzchni tworzy urozmaicony i atrakcyjny turystycznie teren. Liczne jeziora (Dąbie, Nowogardzkie czy Kościuszki) wraz z przepływającymi przez powiat rzekami umożliwiają czynny wypoczynek nad wodą, a puszcza Goleniowaska zachęca do pieszych i rowerowych wycieczek czy grzybobrania.

Główną gałęzią gospodarki powiatu goleniowskiego jest przemysł drzewny i meblarski, duże znaczenie odgrywa także rolnictwo. Na terenie gminy Goleniów funkcjonuje Goleniowski Park Przemysłowy gdzie działa Specjalna Strefa Ekonomiczna, będąca podstrefą Kostrzyńsko - Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Komunikację powatu tworzą drogi krajowe: DK 3 i DK 6 oraz położony w okolicznych Glewicach Port Lotniczy Szczecin-Goleniów.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola