Belka
Wtorek, 7 Maja 2024   imieniny: Ludmiła, Gizela, Benedykt
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Oświecony czy też nie? A może sknocony?

Data publikacji: 2019-06-04, Data modyfikacji: 2019-06-04
A A AWydrukDrukuj  
 
Po dość długim oczekiwaniu, dzięki uporowi radnej Danuty Faryniarz, możemy zapoznać się z wyjaśnieniami twórców Jaśnie Oświeconego Parku 750 - Lecia Goleniowa.Z założenia miał powstać obiekt, który spełniać miał funkcje rekreacyjnego parku miejskiego.Park został tak intensywnie oświetlony ze względu na położenie w sąsiedztwie stadionu miejskiego, zapewnienia bezpieczeństwa użytkowników oraz dla potrzeb monitoringu. W celu podkreślenia hierarchii głównych alejek zróżnicowano wysokość zamontowanych lamp.W piśmie wspomina się o Parku Orła Białego w Białogardzie, gdzie zastosowano podobne rozwiązania jak u nas, tzn. alejki oświetlono źródłem światła o temperaturze barwowej 5000 K. Pomimo podobieństw, efekt jest jakże odmienny.Dla porównania odsyłamy Państwa do nocnych zdjęć Parku Orła Białego w Białogardzie zamieszczonych w internecie LINK oraz zdjęć Parku 750 - Lecia Goleniowa LINK Park w Białogardzie nocą film    Bardzo dużo osób narzeka na zbyt intensywne oświetlenie Parku, dlatego inwestor szuka jeszcze bardziej optymalnego rozwiązania realizującego podstawowe cele projektu. Wiązać się to jednak będzie z poniesieniem dodatkowych, nieplanowanych kosztów.Wielka szkoda, że nie zadbano o to, aby rewitalizowany Park był nie tylko przyjazny mieszkańcom, bo spędzają tam wolny czas i wypoczywają, ale i nocnemu środowisku naturalnemu czy ochronie ciemnego nieba.Jasne oświetlenie jest symbolem postępu i rozwoju cywilizacyjnego? Jest takim samym symbolem postępu jak gęsty dym z kominów i rzeki "wzbogaconej" ściekami. Płacąc za złe lub zbędne oświetlenie fundujemy sobie dodatkowe zanieczyszczenie atmosfery. I tu pojawia się kolejny aspekt . a mianowicie juz ustalona dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/92/UE z dnia 13 grudnia 2011 r. dotycząca między innymi zanieczyszczenia światłem, która zostanie wpisana do Prawa Polskiego.I co wtedy?Ponownie mieszkańcy Goleniowa będą musieli wyłożyć pieniążki na naprawę oświetlenia w parku zgodnie z tą dyrektywą?A czy energia elektryczna nie jest w tym wypadku marnowana na zbędne oświetlenie i czyż nie jest wytworzona przez elektrownie, co powoduje wytworzenie nadmiaru Co2 ?I wychodzi kolejny raz na to, że urzędnicy mają masę w ustach frazesów broniących przyrodę, a tak naprawdę ......A gdzie się podziały wiewiórki i ptaki, które ongiś umilały czas spacerującym w tym parku? Czy nikt nie zauważył, że zniknęły.Ale na szczęście jest jeszcze zapomniany park Paderewskiego, nie jest jaśnie oświecony i jeszcze śpiewają w nim ptaki.ech..... szkoda gadać...Odpowiedź dla radnej Danuty Faryniarz dotyczące Parku znajdziecie Państwo pod tym linkiem - https://goleniow-bip.alfatv.pl/unzip/goleniow_20138/27_05_2019_13_57_12_130.pdf (red.)   Film zrealizowany przez kanał YT Historyczna TV   

Pełna treść wiadomości na: goleniow.net.pl/news.php?item.8030.5
goleniow.net.pl, Źródło artykułu: goleniow.net.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat goleniowski - powiat zachodniej części województwa zachodniopomorskiego. W skład powiatu wchodzą gminy: Goleniów, Maszewo, Nowogard, Stepnica, Osina oraz Przybiernów zajmując powierzchnię 1617 km2.

35% powierzchni powiatu zajmują tereny leśne co w połaczeniu z akwenami wodnymi stanowiącymi 7% powierzchni tworzy urozmaicony i atrakcyjny turystycznie teren. Liczne jeziora (Dąbie, Nowogardzkie czy Kościuszki) wraz z przepływającymi przez powiat rzekami umożliwiają czynny wypoczynek nad wodą, a puszcza Goleniowaska zachęca do pieszych i rowerowych wycieczek czy grzybobrania.

Główną gałęzią gospodarki powiatu goleniowskiego jest przemysł drzewny i meblarski, duże znaczenie odgrywa także rolnictwo. Na terenie gminy Goleniów funkcjonuje Goleniowski Park Przemysłowy gdzie działa Specjalna Strefa Ekonomiczna, będąca podstrefą Kostrzyńsko - Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Komunikację powatu tworzą drogi krajowe: DK 3 i DK 6 oraz położony w okolicznych Glewicach Port Lotniczy Szczecin-Goleniów.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola