Belka
Środa, 5 Lutego 2025   imieniny: Adelajda, Agata, Izydor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Opłata za deszczówkę

Data publikacji: 2018-04-03, Data modyfikacji: 2018-04-04
A A AWydrukDrukuj  
 
Z dniem 1 stycznia 2018 r. decyzją polskiego parlamentu wprowadzono nową opłatę, do której pobierania zobowiązano wójtów i burmistrzów. Opłata „za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej” w zdecydowanej większości będzie trafiać na konto niedawno utworzonego Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Obowiązek ponoszenia opłaty dotyczy nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m kw, które zabudowane są w co najmniej 70 procentach. Podstawową stawkę opłaty ustala rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 2017 – jest to rocznie 0,50 zł od 1 m kw powierzchni zabudowanej. Stawka ulega zmniejszeniu, jeśli wody opadowe są przynajmniej w części zagospodarowane na terenie nieruchomości. Ostateczną stawkę opłaty ustala burmistrz. 90 procent zebranej kwoty trafi na konto Wód Polskich, 10 procent zostanie w gminie na pokrycie kosztów administracyjnych. Urząd Gminy i Miasta w Goleniowie rozsyła obecnie informację o nowej opłacie wraz z ankietą, w której zarządzający nieruchomościami mają podać powierzchnię obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem i określić stosunek tej powierzchni do powierzchni nieruchomości. Jeśli na nieruchomości znajdują się urządzenia służące retencji wód opadowych, opłata będzie zmniejszona. Pismo otrzymują osoby dysponujące nieruchomościami o powierzchni powyżej 3500 m kw – bo tylko tych nieruchomości może dotyczyć opłata. Burmistrz Robert Krupowicz podkreśla, że nowa opłata wynika z ustawy Prawo wodne i w najmniejszym nawet stopniu nie jest skutkiem inicjatywy samorządowej. Burmistrz i podległy mu Urząd Gminy i Miasta wykonują jedynie obowiązek nałożony ustawą.

Pełna treść wiadomości na: goleniow.pl/naswiezsze-wiadomosci/item/6465-opłata-za-deszczówkę
goleniow.pl, Źródło artykułu: goleniow.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat goleniowski - powiat zachodniej części województwa zachodniopomorskiego. W skład powiatu wchodzą gminy: Goleniów, Maszewo, Nowogard, Stepnica, Osina oraz Przybiernów zajmując powierzchnię 1617 km2.

35% powierzchni powiatu zajmują tereny leśne co w połaczeniu z akwenami wodnymi stanowiącymi 7% powierzchni tworzy urozmaicony i atrakcyjny turystycznie teren. Liczne jeziora (Dąbie, Nowogardzkie czy Kościuszki) wraz z przepływającymi przez powiat rzekami umożliwiają czynny wypoczynek nad wodą, a puszcza Goleniowaska zachęca do pieszych i rowerowych wycieczek czy grzybobrania.

Główną gałęzią gospodarki powiatu goleniowskiego jest przemysł drzewny i meblarski, duże znaczenie odgrywa także rolnictwo. Na terenie gminy Goleniów funkcjonuje Goleniowski Park Przemysłowy gdzie działa Specjalna Strefa Ekonomiczna, będąca podstrefą Kostrzyńsko - Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Komunikację powatu tworzą drogi krajowe: DK 3 i DK 6 oraz położony w okolicznych Glewicach Port Lotniczy Szczecin-Goleniów.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola