Belka
Wtorek, 4 Lutego 2025   imieniny: Weronika, Mariusz, Andrzej
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Jest co poprawiać

Data publikacji: 2018-05-21, Data modyfikacji: 2018-05-23
A A AWydrukDrukuj  
 
Brak ruchu plus złe nawyki żywieniowe (i waga coraz częściej powyżej normy) skutkują słabą kondycją fizyczną dzieci. Potwierdzają to badania przeprowadzone na goleniowskich pierwszakach uczestniczących w projekcie „Zdrowe dzieci w zdrowych gminach”. Dzieci poddano kilku testom: sprint na 20 metrów (prędkość), długość stania na jednej nodze (koordynacja), skok w dal (siła), rzut piłką lekarską (siła) oraz bieg przez 6 minut (wytrzymałość). Wyniki generalnie są słabe. Tylko w staniu na jednej nodze około połowa dzieci osiągnęła wynik powyżej przeciętnej. Nieco gorzej wypadły testy siłowe, a dużo słabiej testy badające siłę i wytrzymałość – większość dzieci po prostu nie radzi sobie z bieganiem. Tryb życia maluchów znacznie się różni od trybu życia ich rodziców i dziadków. Kiedyś znacznie więcej czasu dzieci spędzały na zabawach na powietrzu, miały dużo ruchu, nie zajadały się słodyczami i tzw. „śmieciowym jedzeniem”. Nadwaga była niezbyt częsta, otyłość zdecydowanie rzadka – choć jedzenie bywało znacznie mniej urozmaicone niż obecnie. Pojawienie się smartfonów i domowych komputerów sprawiły, że dzieci częściej pozostają w bezruchu, równocześnie podjadając łatwo dostępne słodycze i wysokokaloryczne przekąski. Efektem jest istotny spadek kondycji fizycznej z równoległym narastaniem problemu nadwagi i coraz powszechniejszej otyłości u dzieci. Projekt „Zdrowe dzieci w zdrowych gminach”, realizowany w kilku zachodniopomorskich gminach i niemieckim Schwedt, pod merytorycznym nadzorem akademii sportowej ESAB w Poczdamie ma wyrobić u dzieci prawidłowe nawyki żywieniowe oraz zachęcić do wzmożonej aktywności fizycznej. Po zakończeniu projektu (który będzie trwał do lutego 2021) okaże się, czy przełoży się on na lepszą sprawność i prawidłową wagę uczestników.

Pełna treść wiadomości na: goleniow.pl/naswiezsze-wiadomosci/item/6544-jest-co-poprawiać
goleniow.pl, Źródło artykułu: goleniow.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat goleniowski - powiat zachodniej części województwa zachodniopomorskiego. W skład powiatu wchodzą gminy: Goleniów, Maszewo, Nowogard, Stepnica, Osina oraz Przybiernów zajmując powierzchnię 1617 km2.

35% powierzchni powiatu zajmują tereny leśne co w połaczeniu z akwenami wodnymi stanowiącymi 7% powierzchni tworzy urozmaicony i atrakcyjny turystycznie teren. Liczne jeziora (Dąbie, Nowogardzkie czy Kościuszki) wraz z przepływającymi przez powiat rzekami umożliwiają czynny wypoczynek nad wodą, a puszcza Goleniowaska zachęca do pieszych i rowerowych wycieczek czy grzybobrania.

Główną gałęzią gospodarki powiatu goleniowskiego jest przemysł drzewny i meblarski, duże znaczenie odgrywa także rolnictwo. Na terenie gminy Goleniów funkcjonuje Goleniowski Park Przemysłowy gdzie działa Specjalna Strefa Ekonomiczna, będąca podstrefą Kostrzyńsko - Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Komunikację powatu tworzą drogi krajowe: DK 3 i DK 6 oraz położony w okolicznych Glewicach Port Lotniczy Szczecin-Goleniów.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola