Belka
Wtorek, 23 Kwietnia 2019   imieniny: Jerzy, Wojciech
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Wkrótce następne żłobki

Data publikacji: 2018-07-11, Data modyfikacji: 2018-07-13
A A AWydrukDrukuj  
 
W październiku powinien rozpocząć działalność nowy żłobek na terenie Gminy Goleniów – przy przedszkolu „Kacper” w Załomiu. Kolejny, który nazywać się będzie „Żółwik”, ma wkrótce powstać w Żółwiej Błoci. Dzisiaj w Gminie Goleniów zameldowane jest 343 dzieci w wieku do 3 lat, potencjalnie potrzebujących opieki żłobkowej. Na terenie gminy działa 1 klubik dziecięcy oraz 9 żłobków niepublicznych, mających łącznie (nie wliczając tworzonego „Żółwika”) 212 miejsc. Sprawia to, że Gmina Goleniów na tle innych gmin w kraju jest w zdecydowanej czołówce, bowiem 62 procent zameldowanych dzieci w wieku do 3 lat ma zapewnione miejsce w żłobku. Z oficjalnych danych opublikowanych na internetowej stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w skali kraju tylko około 10 procent dzieci ma zapewnione miejsce w żłobku, zaś 70 procent gmin nie ma ani jednej placówki tego typu. Kiedy trwały prace nad tworzeniem Strategii Rozwoju Systemu Edukacji w Gminie Goleniów na lata 2009 – 2018, w Gminie Goleniów nie funkcjonował ani jeden żłobek. Rozważano dwie koncepcje: budowę dużego żłobka przez gminę lub wspieranie podmiotów prywatnych, które chciałyby prowadzić tego typu działalność. Zdecydowano postawić na aktywność podmiotów prywatnych i w Strategii znalazł się stosowny zapis: Gmina wspiera finansowo podmioty prowadzące działalność opiekuńczą na rzecz małych dzieci do 3 roku życia. Bezpośrednio po wejściu w życie Ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 Rada Miejska w Goleniowie podjęła uchwałę nr X/90/11 z dnia 29 czerwca 2011 w sprawie ustalenia wysokości opłaty za wpis do rejestru żłobków i klubów dziecięcych, ustalającą tę opłatę na minimalnym poziomie dopuszczanym odgórnymi przepisami. 21 grudnia 2011 przyjęto uchwałę XV/164/11 w sprawie wysokości i zasad ustalania dotacji celowej dla organów prowadzących żłobki lub kluby dziecięce na terenie Gminy Goleniów z późniejszymi zmianami, umożliwiającą finansowe wspieranie tego rodzaju działalności. Przyjęte rozwiązania okazały się skuteczne: obecnie w Gminie Goleniów działa 10 placówek zapewniających opiekę nad dziećmi do lat 3, wkrótce powstanie kolejna. Warto podkreślić, że owe placówki powstają tam, gdzie istnieją potrzeby; nie tylko w mieście, ale również na terenach wiejskich. Widać zainteresowanie przedsiębiorców tworzeniem następnych żłobków, można więc się spodziewać dalszego poszerzania oferty. Już zupełnie na marginesie należy zauważyć, że wbrew potocznej opinii żłobki prowadzone przez gminy nie są tańsze od placówek niepublicznych. Z analizy danych Rejestru żłobków i klubików dziecięcych w Portalu Informacyjno-Usługowym Emp@tia wynika, że koszty ponoszone przez rodziców w żłobkach prowadzonych przez gminy i przez inne podmioty są zbliżone.

Pełna treść wiadomości na: goleniow.pl/naswiezsze-wiadomosci/item/6633-wkrótce-następne-żłobki
goleniow.pl, Źródło artykułu: goleniow.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat goleniowski - powiat zachodniej części województwa zachodniopomorskiego. W skład powiatu wchodzą gminy: Goleniów, Maszewo, Nowogard, Stepnica, Osina oraz Przybiernów zajmując powierzchnię 1617 km2.

35% powierzchni powiatu zajmują tereny leśne co w połaczeniu z akwenami wodnymi stanowiącymi 7% powierzchni tworzy urozmaicony i atrakcyjny turystycznie teren. Liczne jeziora (Dąbie, Nowogardzkie czy Kościuszki) wraz z przepływającymi przez powiat rzekami umożliwiają czynny wypoczynek nad wodą, a puszcza Goleniowaska zachęca do pieszych i rowerowych wycieczek czy grzybobrania.

Główną gałęzią gospodarki powiatu goleniowskiego jest przemysł drzewny i meblarski, duże znaczenie odgrywa także rolnictwo. Na terenie gminy Goleniów funkcjonuje Goleniowski Park Przemysłowy gdzie działa Specjalna Strefa Ekonomiczna, będąca podstrefą Kostrzyńsko - Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Komunikację powatu tworzą drogi krajowe: DK 3 i DK 6 oraz położony w okolicznych Glewicach Port Lotniczy Szczecin-Goleniów.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola