Belka
Poniedziałek, 25 Marca 2019   imieniny: Maria, Wiesław, Ireneusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Kołobrzeska bitwa za pięć dwunasta

Data publikacji: 2019-03-12, Data modyfikacji: 2019-03-13
A A AWydrukDrukuj  
 
- Bez wątpienia mamy do czynienia z kołobrzeskim fenomenem. To będzie jedna z największych inscenizacji batalistycznych w 2019 r. w Polsce. Lista uczestników zamknęła się w 250 osobach z całego kraju – powiedział podczas zorganizowanej w poniedziałkowe południe konferencji prasowej, dotyczącej widowiska p.t.: „Bój o Kołobrzeg”, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego, Aleksander Ostasz. Przygotowania do wydarzenia zaplanowanego na niedzielę, 17 marca wkroczyły właśnie w decydującą fazę.Spotkanie z dziennikarzami dotyczyło całości obchodów 74. rocznicy zakończenia walk o Kołobrzeg i zaślubin Polski z Bałtykiem. Przebieg uroczystości przedstawili starosta kołobrzeski, Tomasz Tamborski oraz pełnomocnik starosty i prezydenta miasta ds. kombatantów, Zbigniew Bejger. Prezes kołobrzeskiego oddziału Ligi Morskiej i Rzecznej, Antoni Szarmach przypomniał też o organizowanej zawsze w dniu rocznicy zakończenia walk od kilkunastu lat ceremonii ślubowania Jungów – młodzieży LMiR, która odbędzie się w poniedziałek 18 marca. Tego dnia MOP zrealizuje również zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, w których uczestniczyć będą rekonstruktorzy w mundurach 1. Armii Wojska Polskiego. Z kolei, jak zaznaczył kolejny uczestnik konferencji, dyrektor zachodniopomorskiego PolRegio, Andrzej Chańko, tego samego dnia o godz. 9.53 z kołobrzeskiego dworca odjedzie skład „Ewelina Nowak, efekt przeprowadzonego w ubiegłym roku konkursu Regio-Bohater.  Ważnym punktem konferencji stał się zabytkowy sprzęt wojskowy przewidziany do inscenizacji. – Na rekonstrukcyjnym polu bitwy, tak samo jak w 1945 r., królować będzie artyleria. W widowisku wezmą udział 3 oryginalne działa, których wykorzystanie w Kołobrzegu mamy potwierdzone źródłowo: armata 45 mm wz. 1942, przeciwpancerna ZiS-3 oraz haubica 122 wz. 1938. Tę ostatnią broń w rekonstrukcji zobaczymy po raz pierwszy – zaznacza Aleksander Ostasz. Kolejnym unikatem będzie przeciwlotnicza armata automatyczna 20 mm Oerlikon Flak 29, najnowszy nabytek MOP. Wyprodukowane w 1943 r. działo przyjechało do Kołobrzegu ze Szczecina, uratowane przed złomowaniem przez płk. Roberta Krystowskiego. Co najmniej 2 szt. tego rodzaju broni wykorzystywała podczas bitwy marynarka wojenna III Rzeszy.Widowisko historyczne „Bój o Kołobrzeg”odbędzie się 17 marca 2019 r. (niedziela) o godz. 11.00. Polem bitwy stanie się plaża przy molo, przed Sanatorium Uzdrowiskowym „Bałtyk. Wstęp na inscenizację jest bezpłatny.   

Pełna treść wiadomości na: goleniow.net.pl/news.php?item.7947.20
goleniow.net.pl, Źródło artykułu: goleniow.net.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat goleniowski - powiat zachodniej części województwa zachodniopomorskiego. W skład powiatu wchodzą gminy: Goleniów, Maszewo, Nowogard, Stepnica, Osina oraz Przybiernów zajmując powierzchnię 1617 km2.

35% powierzchni powiatu zajmują tereny leśne co w połaczeniu z akwenami wodnymi stanowiącymi 7% powierzchni tworzy urozmaicony i atrakcyjny turystycznie teren. Liczne jeziora (Dąbie, Nowogardzkie czy Kościuszki) wraz z przepływającymi przez powiat rzekami umożliwiają czynny wypoczynek nad wodą, a puszcza Goleniowaska zachęca do pieszych i rowerowych wycieczek czy grzybobrania.

Główną gałęzią gospodarki powiatu goleniowskiego jest przemysł drzewny i meblarski, duże znaczenie odgrywa także rolnictwo. Na terenie gminy Goleniów funkcjonuje Goleniowski Park Przemysłowy gdzie działa Specjalna Strefa Ekonomiczna, będąca podstrefą Kostrzyńsko - Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Komunikację powatu tworzą drogi krajowe: DK 3 i DK 6 oraz położony w okolicznych Glewicach Port Lotniczy Szczecin-Goleniów.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola